Home » Evenimente » Cluj-Napoca va găzdui Festivalul Uniunii Teatrelor din Europa

Cluj-Napoca va găzdui Festivalul Uniunii Teatrelor din Europa

După o absență de 11 ani, Teatrul Maghiar de Stat din Cluj va găzdui cea de-a 18-a ediție a Festivalului Uniunii Teatrelor din Europa, care va avea loc în perioada 19-30 noiembrie 2019.

Uniunea Teatrelor din Europa (UTE – L’Union des Théatres de l’Europe) a fost fondată, în anul 1990, de către Giorgio Strehler, legendarul regizor al Piccolo Teatro din Milano, și Jack Lang, politician francez, Ministru al Culturii și apoi Ministru al Educației. În anul 2008, Teatrul Maghiar de Stat Cluj a devenit membru al Uniunii, aceasta numărând în prezent 34 de membri. Iar Gábor Tompa, directorul Teatrului Maghiar de Stat Cluj, a fost ales, la adunarea generală de la Budapesta din mai 2018, președinte al UTE.

Uniunea Teatrelor și a actorilor din Europa promovează cooperarea și inovația în teatru și schimbul de experiență transnațional. Unul dintre obiectivele sale principale este conservarea și transmiterea patrimoniului cultural european și de a oferi o platformă pentru producții internaționale. Promovează, pe de o parte, schimbul și colaborarea dintre tinerii artişti în devenire şi artiștii cu experienţă, iar pe de altă parte abordează proiecte cu un punct de vedere critic referitor la evoluțiile politice și sociale contemporane.

Conform comunicatului transmis presei, în cadrul festivalului, care se desfășoară pe o perioadă de douăsprezece zile,  sunt invitate 15 teatre membre și membri individuali, spectacole puse în scenă de către regizori precum Armin Petras, Gabriele Vacis, Simos Kakalas, Andrei Șerban, Giorgio Barbiero Corsetti, Marco Solari és Alessandra Vanzi, Boris Liješević,  Yannis Leontaris, Nuno Cardoso, Frank Hoffmann, Botond Nagy, Silviu Purcărete, Margarita Mladenova, Gábor Tompa, Ferenc Sinkó, Michal Dočekal, Klim Kozinsky, Enikő Eszenyi, Yvonne Jansen și Rafael Sanchez.

Finanțatori: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Fondul Bethlen Gábor și Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca.

Bilete la spectacole vor fi puse în vânzare începând cu data de 8 octombrie.  Biletele pot fi cumpărate de la casa de bilete a Teatrului sau online de pe site-ul www.biletmaster.ro.


Marți, 19 noiembrie

19:00

Bertolt Brecht: MUTTER COURAGE ȘI COPIII EI; Regia: Armin Petras

Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România); Hu (Ro, En) 3h cu pauză

Sala Mare; Premieră


Miercuri, 20 noiembrie

17:00

Jordan Tannahill: CONCORD FLORAL; Regia: Ferenc Sinkó

DIGITAL NATIVES – proiect UTE

Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România); Hu (Ro, En) 1h fără pauză

Sala Studio 14+

20:00

Marco Paolini & Francesco Niccolini: ÎN EPOCA ZEILOR – PANTOFARUL LUI ULISE; Regia: Gabriele Vacis

Piccolo Teatro di Milano–Teatro d’Europa e Jolefilm (Italia); It (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

Sala Mare


Joi, 21 noiembrie

17:00

Vladimir Maiakovski: REVOLTA OBIECTELOR; Regia: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi

FATTORE K. – Teatro di Roma (Italia); It (Hu, Ro, En) 1h 15’ fără pauză

Sala Studio

19:00

William Shakespeare: ZADARNICILE CHINURI ALE DRAGOSTEI; Regia: Andrei Șerban

Teatrul Bulandra (România); Ro (Hu, En) 3h cu pauză

Sala Mare

22:00

Vladimir Maiakovski: REVOLTA OBIECTELOR; Regia.: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi

FATTORE K. – Teatro di Roma (Italia); It (Hu, Ro, En) 1h 15’ fără pauză

Sala Studio


Vineri, 22 noiembrie

17:00

Kostas Vostantzoglou: ELEFANTUL; Regia: Yannis Leontaris

Teatrul Național al Greciei de Nord (Grecia); Gr (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Studio 15+

19:00

Alfred de Musset: LORENZACCIO; Regia: Boris Liješević

Teatrul Dramatic Iugoslav (Serbia); Sr (Hu, Ro, En) 1h 40‘ fără pauză

Sala Mare

21:00

Kostas Vostantzoglou: ELEFANTUL; Regia: Yannis Leontaris

Teatrul Național al Greciei de Nord (Grecia); Gr (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Studio 15+


Sâmbătă, 23 noiembrie

19:00

Georg Büchner: MOARTEA LUI DANTON; Regia: Nuno Cardoso

Teatrul Național São João (Portugalia); Pt (Hu, Ro, En) 2h 45‘ cu pauză

Sala Mare 12+


Duminică, 24 noiembrie

17:00

Henrik Ibsen: NORA; Regia: Botond Nagy

Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România); Hu (Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Studio 14+

19:00

August Strindberg: INTOXICAȚIE; Regia: Frank Hoffmann

Teatrul Național din Luxemburg (Luxemburg); De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

Sala Mare


Luni, 25 noiembrie

17:00

Yordan Radichkov: CRAZY GRASS; Regia: Margarita Mladenova

Sfumato Theatre Laboratory (Bulgaria); Bg (Hu, Ro, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Studio +15

19:00

OIDIP ; Scenariu și regia: Silviu Purcărete;

Teatrul Național „Radu Stanca” (România); Ro (Hu, En) 1h 30‘ fără pauză

Sala Mare

21:00

Yordan Radichkov: CRAZY GRASS; Regia: Margarita Mladenova

Sfumato Theatre Laboratory (Bulgaria); Bg (Hu, Ro, En) 1h 30’ fără pauză

Sala Studio +15


Marți, 26 noiembrie

18:00

Marin Sorescu: IONA; Regia: Gábor Tompa

Teatrul Nottara – Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România); Ro (Hu, En) 1h 20‘ fără pauză

Sala Studio

21:00

Marin Sorescu: IONA; Regia: Gábor Tompa

Teatrul Nottara – Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România); Ro (Hu, En) 1h 20‘ fără pauză

Sala Studio


Miercuri, 27 noiembrie

17:00

EU / FABRE după Jan Fabre; Regia: Klim Kozinsky

Stanislavsky Electrotheatre (Rusia); Ru (Hu, Ro, En) 1h 20‘ fără pauză

Sala Studio 16+

19:00

William Shakespeare: ROMEO ȘI JULIETA; Regia: Michal Dočekal

Prague City Theatres (Republica Cehă); Cz (Hu, Ro, En) 3h cu pauză

Sala Mare 12+

22:00

EU / FABRE după Jan Fabre; Regia: Klim Kozinsky

Stanislavsky Electrotheatre (Rusia); Ru (Hu, Ro, En) 1h 20‘ fără pauză

Sala Studio 16+


Joi, 28 noiembrie

15:30

Bertolt Brecht: DECĂDEREA EGOISTULUI JOHANN FATZER; Regia: Simos Kakalas

Teatrul Național al Greciei (Grecia); Gr (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

Sala Studio

19:00

William Shakespeare: FURTUNA; Regia: Gábor Tompa

Teatrul Național Cluj (România); Ro (Hu, En) 2h 45’ cu pauză

Teatrul Național Cluj, Sala Mare

22:00

Bertolt Brecht: DECĂDEREA EGOISTULUI JOHANN FATZER; Regia: Simos Kakalas

Teatrul Național al Greciei (Grecia); Gr (Hu, Ro, En) 2h fără pauză

Sala Studio


Vineri, 29 noiembrie

19:00

Charlie Chaplin: DICTATORUL; Regia: Enikő Eszenyi

Vígszínház (Ungaria); Hu (Ro, En) 3h cu pauză

Sala Mare


Sâmbătă, 30 noiembrie

17:00

Samantha Ellis: CUM SĂ IEȘI CU UN FEMINIST; Regia: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

Schauspiel Köln (Germania); De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

Sala Studio 14+

21:00

Samantha Ellis: CUM SĂ IEȘI CU UN FEMINIST; Regia: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

Schauspiel Köln (Germania); De (Hu, Ro, En) 1h 50‘ fără pauză

Sala Studio 14+


Organizatorii festivalului îşi rezervă dreptul de a efectua modificări în program!